23 Ocak 2013 Çarşamba

Urgan gibi yumuşak bir cisim bile mermeri kesebiliyorsa

Urgan gibi yumuşak bir cisim bile mermeri kesebiliyorsa...

Bilhassa okullar kapanırken görürüz ki; bir kısım talebe, geçen bir ders yılının muhâsebesini yapmadan, hakkından gelemedikleri dersler için, "Nasıl olsa beceremiyoruz" deyip kendilerini tatilin rehâvetine bırakıverirler.

Bunlar; zannediyoruz, derslerden gözü korkan talebeler. Halbuki akılları kesse, "Ben bu dersi yaparım; herkes gibi ben de üstesinden gelirim" diyecek ve dikkatle üzerine eğilip, varsa işin püf noktalarını, hemen onları kavramanın yollarını keşfederek, meseleyi halledeceklerdir.

İnsanın gözü bir kere korkmaya görsün; kendisi zekâ bakımından dâhî bile olsa artık beceriksiz duruma düşmeye mahkûm olur.


Herkesin tanıdığı meşhur İbn-i Sina, aslında on yaşında Kur'ân'ı ezberlemesine ve on sekiz yaşına kadar devrinin bütün ilimlerini okuyup öğrenmesine rağmen, tahsil hayatının ilk günlerinde matematik derslerini pek kavrayamıyordu. Sanki bir türlü aklı ermeyecek, mantığı almayacak gibi geliyordu.

Bir gün kırda gezerken bir kuyu gördü. Kuyunun ağzında mermerden oyulmuş, çember şeklinde bir bilezik vardı. Küçük İbn-i Sîna, kuyu ağzının büyüklüğüne göre yapılıp konulmuş olan bu taşa dikkatle baktı. Mermer bileziğin iç tarafları, kova ipinin sürtünmesiyle sanki oluk oluk oyulmuş ve kesilmiş gibi idi. Kovanın bağlı bulunduğu urgan, kuyu dibine her iniş ve çıkışta, bu mermere sürte sürte onu aşındırmış ve nerede ise kesecek kadar derin oluklar meydana getirmişti. İbn-i Sîna o zaman çocuk yaşta idi, fakat bu hâdise ona çok tesir etmişti. Derin derin düşündü ve kendi kendine şöyle dedi;

"Urgan gibi yumuşak bir cisim, nasıl oluyor da mermer gibi en sert ve çetin bir taşı böyle kesiyordu. Demek ki, herhangi bir işte azimli olmak, gayret sarf etmek, sabır, sebat ve mukavemet göstermek muvaffâkiyetin temeli idi. Urgan nasıl mermeri kesmişse, benim aklım da matematik deslerini aynı şekilde ve zaman harcayarak halledebilir" dedi ve o günden sonra matematik derslerine büyük bir dikkat ve sebatla sarıldı. Sonunda da muvaffak oldu.

Bu güzel netice, büyük-küçük hepimiz için de mümkün olabilir. Zira olmaması için bir sebep yok ki...

Kaynak:Fazilet Takvimi, 24 Eylül 1999
Etiketler: urgan, ip, mermer, azimle, işeyen, taşı deler, yürüye yürüye yollar aşınır, işleyen demir ışıldar, yuvarlanan taş yosun tutmaz,

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.