11 Ocak 2013 Cuma

Mutluluk bir tercihtir.
Her sabah saat 8 oldu mu kalkan, 92 yaşındaki ince yapılı, dengeli en iyi arkadaşımın kayınvalidesi, üstünü değiştirip mükemmel bir şekilde makyajını ve saçlarını yaptı. Gözleri neredeyse kör denecek kadar az görüyordu. 70 senelik eşini kaybettiği için bakım evine taşınması gerekiyordu.

Maurinue Jones benim tanışmaktan zevk aldığım en sevecen, kibar, dürüst bayandı: Onun bilgelik seviyesine gelmek konusunda başarılı olmayı hiç düşünmesem de, onun geniş deneyimlerinden yararlanmak için dua ediyordum.

Bakım evinin lobisinde sabırlıca saatlerce beklerken, odasının hazır olduğu söylenince gülümsedi. Asansöre yönelirken, ben de ona odasının nasıl bir yer olduğunu tarif etmeye başladım. Hatta penceresindeki ipli perdesini tarif ettim. 92 yaşındaki bayan, 8 yaşındaki bir çocuğun ilk defa bir köpek yavrusunu hediye olarak almış gibi heyecanla "Çok sevdim" dedi.

"Bayan Jones, daha odayı görmediniz ki, biraz bekleyin."
"Bunun bu konuyla alakası yok" diye cevap verdi.

"Mutluluk senin önceden verdiğin bir karardır. Odadan hoşlanıp hoşlanmayacağım, mobilyaların odada nasıl düzenlendiğine bağlı değildir. Bu benim kafamı nasıl düzenlediğimle ilgilidir. Ben zaten seveceğime karar verdim."

Bu benim her sabah kalktığımda verdiğim bir karardır. Benim bir seçme şansım var; ya her sabah uyandığımda vücudumda iyi çalışmayan organlarımı düşünürüm ya da vücudumda işe yarayan kısımlarım için şükranlık duyarım. Hergün, bana bir hediyedir. Ben gözlerimi açtığımda yeni güne ve mutlu hatıralarıma odaklanırım. İhtiyarlik bir banka hesabi gibi, yatırdığın günlerden çekebilirsin...

Bob Wittig

Etiketler: mutluluk, hesap, ihtiyarlık, tercih, seçenek, 

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.