3 Ocak 2013 Perşembe

Padişah anneleri "yabancı" mı?

Padişah anneleri "yabancı" mı?


Ben bu işin gerçeğini yazmaktan sıkıldım, fakat bazıları Osmanlı padişahlarına ve annelerine aynı iftiraları atmakta sıkılmadılar. Hâlâ "Padişah anneleri yabancıydı" diye saldırıyor, hakaret yağdırıyorlar. Gerçi "Ahmağa verilecek en güzel cevap sükûttur", ama serde "lâzlık" var, dayanamıyorum.

Devrim kaçmış kulaklara da girsin diye, bir kez daha bağırıyorum: Osmanlı bir "ırk" devleti değildir. Osmanlı'nın "ortak payda"sı İslâm'dır. Osmanlı lisanında, "yabancı" demek, "Avrupalı gayr-i Müslim" demektir. Binaenaleyh, "Padişah anneleri yabancıydı" demek, gerçeği yansıtmaz, çünkü tamamı "Müslüman"dır ve bu kimlikleriyle anne oldular.

Yetiştirdikleri çocuklara bakın: 36 padişahın 30'a yakını ileri derecede âlim: Aralarında kurra hafızlar, şairler, günde beş-altı saat aralıksız Kur'an okuyanlar, ramazanda itikâfa girenler, şeyhe abdest suyu dökenler, Hırka-i Saadet Dairesi'nde sabahlayanlar var...

Bu padişahları, "yabancı uyruklu" diye küçümsenmek istenen cariye-anneler doğurup yetiştirdi. Cariyenin yetiştiği yer ise "Harem Okulu"dur.

Cariyenin yetişme süreci uzun ve zor bir süreçtir. Padişah hasekisi (zaman zaman hatun, kadın, kadın efendi, ikbal diye de anıldılar) olabilmesi ise büsbütün zordur. Bunun için Harem'de üst düzey öğrenim görmüş olması yetmiyor, ayrıca gizli-açık tüm sınavlardan başarıyla geçmesi ve dini/insani mükellefiyetlerini eksiksiz yerine getirmesi gerekiyor.

O kadar ince elenip sık dokunuyor ki, bir kerecik sabah namazını kazaya bırakan cariyenin üstü çiziliyor. Padişaha eş olarak seçilmesi ihtimali ortadan kalkıyor. Sadece hizmetçi olarak değerlendiriliyor. Bu yüzden Harem'deki cariyeler inanç ve ibadet konusuna müthiş özen gösteriyorlar.

Hem kalfalar cariyeleri izliyor, hem de cariyeler bir birlerini. Her davranışları Valide Sultana (padişahın annesi ve haremin komutanı) anında rapor ediliyor.

Cariyenin eğitimi sekiz yıl kadar sürüyor. Bu süre içinde gece-gündüz çalışıyorlar. Hem dinin, hem dünyanın tüm incelikleri öğretiliyor. Musikiden nezakete, temizlikten çocuk yetiştirmeye kadar gerekli bilgilerle donatılıyorlar.

Zaten çocuk yaşta Harem'e alınıp eğitildikleri için, eski dünyalarından ve eski inançlarından üzerlerinde hiç bir iz kalmıyor.
"Ya kalmışsa?" diye sorulabilir. Mümkündür. Ama bunu bilmemize imkân yok. Bunu ne biz bilebiliriz, ne de Hürrem Sultan'ı "gizli Hıristiyan" gösteren romancılarla dizi filmciler...

Ancak eski dininde kalmak isteyen cariye padişaha takdim edilmez. Sadece saray hizmetçisi olarak hayatına devam edebilir. Baskı filan görmez.

Osmanlı Padişahlarının tamamının annesi cariye değildir. Yüzde 40'ı kadarı Türk anneden, kalan yüzde 60'ın yüzde 30 kadarı Arap ve Boşnak gibi Müslüman annelerden, yüzde 30 kadarı da sonradan Müslüman olmuş cariyelerden dünyaya gelmiştir.

Siyasi evlilikler yapan Orhan Gazi (Bizans Prensesi Asporça Hatun ve Theodora), Yıldırım Bayezit (Sırp Kralı Lazar'ın kızı Olivera Despina) ve II. Murad (Sırbistan despotu Brankoviç'in kızı Mara Hatun) dışında Hıristiyan bir kadınla evlenen padişah yoktur. Olsa da fark etmezdi: Din cevaz veriyor, ama padişahlar bu konuda titizlik gösterdiler.

"Yabancı" dediğiniz annenin oğlu Sultan I. Murad, Kosova Meydanı'nda Haçlıları yendikten sonra şehit oldu.
Sultan Yıldırım Bayezid, annesinin soyundan gelenleri Niğbolu'da perişan etti.

Aynı Padişah, namazlarını cemaatle kılmadığı için Molla Fenari tarafından azarlandığında sustu, hukukun üstünlüğü karşısında eğildi.

Sultan Çelebi Mehmed, bir başka Türk Sultanı'nın (Timur) param parça ettiği ülkesini derleyip toparlayarak, âdeta yeniden kurdu.

Sultan II. Murad, Varna'yı Haçlılara dar etti. Ayrıca Fatih gibi bir evlat yetiştirdi. İstanbul'u fethedeceğine inandığı oğlunun önünü açmak için de en verimli çağında tahttan feragat etme faziletini gösterdi.

Yavuz Sultan Selim, İstanbul'u "Dar-ül Hilafe" (Hilafet Merkezi) yaptı.
YAVUZ BAHADIROĞLU

Kaynak: http://www.marifethaber.com/padisah-anneleri-yabanci-mi-makale,1426.html

Etiketler: sultan, padişah, harem, saray, tarih, yalan söyleyen tarih, senaryo, anne, şehzade, hanımağa, haremağası, valide sultan, cariye, taht, taht kavgası, saltanat,payi taht, osmanlı


BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.