2 Haziran 2014 Pazartesi

Angut gibi bakmak...

Angut Kuşunun SadakatiBize "Angut" kelimesinin kötü, kaba hatta hakaret olduğu öğretilmiştir. "Angut" Türkçede mecazi olarak herkesin haksız bir şekilde kullandığı bir ifadedir; "Kaba saba, ahmak" anlamında da kullanılmaktadır. Birisi bize "Angut" dese kızarız öyle değil mi? Oysa Angut'un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir sürü insan var ülkemizde.

Angut, ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde evcilleştirilebilen bir yaban kuşudur. Bu kuşlar, eşi öldükten sonra başka bir kuş ile çiftleşmeden hayatının sonuna kadar yas tutar. Bu kuş türü adeta eşe sadakatin de simgesidir. Angut kuşunun eşi öldüğü zaman yanına başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan kendisi de ölene kadar onun başucunda bekleyen eşine ölümüne sadık bir canlıdır.

Bu olay bütün Angut kuşları için geçerlidir, arada bir görülen bir şey değildir. Dişi olsun erkek olsun bütün angut kuşları normalde çok ürkek bir hayvan olmasına rağmen eşinin ölüsünün başından ayrılmazlar.

Hani derler ya 'Angut gibi bakmasana' diye işte bu söz buradan gelmektedir. Keşke herkes Angut gibi bakabilse değer verdiklerine. Bundan sonra bazılarına 'Angut' demeden önce bir kere daha düşünün.

Bir "Angut" bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde.

Kaynak: Internet dolaşımı
Etiketler: angut, hayvanlar alemi, sadakat, kuşBEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.