9 Aralık 2012 Pazar

Berlin'deki gecekondu...


Berlin'deki gecekondu...

Yozgat’ın Curali köyünden Osman Kalın’ın öyküsü bu. Berlin’in ortasında yarım dönüm yer çevirdi ve ortasına gecekondu dikti. Seneye tapusunu alıp otel konduracak Berlin’in tam orta yerinde bir gecekondudayım.


Derme çatma bir bina, girişinde Türk ve Alman bayrakları asılı. İçeride bir masa, bir sedir, bir de
üzerinde çaydanlığın fokurdadığı bir ocak var. Gerisi çer çöp...

Kenarda bir çalı süpürgesi, duvarda ise sarkan tespihler ve namaz saatlerini gösteren, Türk Federasyonu takvimi var.

İçinde bulunduğum alan, Berlin şehir planında "Türk bahçesi-Osman Kalın" olarak geçiyor. Osman Kalın 86 yaşında, Yozgat Curalili. Berlin şehir planına geçişi ise "Türkler Almanya’ya uyum
sağladı mı?" sorusuna verilecek en sıradışı cevap.

Makarayı başa saralım, 1982’ye gidelim. 1964’te Almanya’ya misafir işçi olarak gelen Yozgat Curali köyünden Osman Kalın, camiye gidip gelirken Doğu ve Batı Berlin’i ayıran duvarın dibinde bir yeşil alan görür. Artık emeklidir, yapacak işi yoktur. "Dur ben buraya biraz bitki dikeyim" deyip 25 metrekarelik alanı çitle çevirir. O 25 metrekare zamanla genişlemeye başlar, bir de kulübe konar bahçeye. Batı Berlin Belediyesi müdahale etmek ister ama şans Kalın’dan yanadır. Çünkü bahçenin bulunduğu alan yasal olarak Doğu Berlin’e aittir, duvar yanlışlıkla ileriden çekilmiştir. Kısacası Osman Kalın, Doğu Berlin’nin Batı’da kalan toprağında yıllarca özgür kalır.

1989’da duvar yıkılır, 1991’de tamamen kaldırılır. Osman Kalın, bahçesinin duvardan sonra açıkta kalan kenarına "Ne olacak ki?" deyip iki metre ileriden çit çeker. Sonunda bahçe büyüye büyüye 500 metrekareye ulaşır. Kulübe de bir eve dönüşmüştür çoktan.

Ama artık iki Berlin birleşmiştir, Berlin Belediyesi eli kuvvetlenmiş bir şekilde çıkar Osman Kalın’ın karşısına. Sürekli mektup gönderirler, "Çık buradan" diye... Fakat bu kez de Kreuzberg ve Mitte ilçeleri arasındaki tartışmanın ortasındadır bahçe. "Senin mi, benim mi?" sorusuna cevap bulamaz iki ilçe ve bu kargaşadan 10 yıl boyunca sıyrılır Osman Kalın.

1996’da hem bu evi hem de civardaki evsizlerin barakalarını yıkmak üzere belediye dozerlerle kapıya dayanır. Osman Kalın çatıya çıkar, "Ölürüm de çıkmam" stratejisini başarıyla uygular. Alman polisi bakar ki çare yok, Kalın’ın komşusu Papaz Müller’in de araya girmesiyle sadece barakaları yıkıp ayrılır. Senato da bir biçimde kabullenir gecekondunun varlığını.

Kalın ailesi bu evde hiç oturmaz ama yıllardır korurlar alanı. Şimdi Osman Kalın yaşı ve sağlığı nedeniyle gelemiyor ama oğlu Mehmet Kalın tutuyor nöbeti. Bahçeyi ve evi boş bırakmıyorlar; çünkü 2012’de 30. kullanım yılını doldurup tapu almaya hak kazanacaklar. Planı, tapuyu alınca altyapıyı düzeltmek; çünkü burayı otele çevirmeyi düşünüyor.

Kısacası bir tür "uyanıklık"la Kalın ailesi Berlin’in orta yerinde 500 metrekarenin sahibi oluyor. "Toprağı istila etmişsiniz, yaptığınız yanlış değil mi?" diye soruyorum, verdiği cevap yanlışı katmerliyor: "Almanlar Yahudilerin mülklerini istila etmişler, şimdi biz de onlarınkini ediyoruz."


Kaynak:
http://gundem.milliyet.com.tr/berlin-e-kondu/gundem/gundemdetay/05.10.2011/1446827/default.htm

Etiketler: Berlin, gecekondu, berlin duvarı, gurbetçiler, almancı, Kreuzberg

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.