26 Aralık 2012 Çarşamba

Gelin tipleri

Gelin Çeşitleri...


Gelin-i Muazzama

Bu gelin çeşidinin melekten kanadı eksik, sayısı soyu tükenmekte olan kelaynaklardan da azdır. Özelliklerinin en başında marifetleri gelir. On parmağında her parmak başına 100 marifet düşer.
Temiz,titiz, güler yüzlüdür ve mutfakta muhteşemdirler.
Kocasına itaatkar, gelirine kanaatkar, bollukta sefakar, yoklukta cefakar, yavrularına fedakar, kayınvalide ve kayınpederine hürmetkar, eşinin tüm sülalesine hizmetkâr, kendi ailesine vefakardır. Anlaşılacağı üzere böyle bir gelin sahibi olmak herkes için her açıdan karlıdır. (Var mı böylesi???)


Çalışan Gelin

Genelde tahsillilerdir, eşine mâli destek için "hayat müşterektir" ilkesiyle hareket ederler.
En sevdikleri laf "çocuk da yaparım, kariyer de"dir. Hem işe hem eve yetişirler, cebbar cevahir bir yapıları vardır.
Planlı programlı hayat sürerler, hafta içi gelen misafirleri sevmezler.
Kayınvalideleri ile sık görüşemedikleri için güller gibi geçinirler.
Çocuklarının bakımı için her iki tarafın kayınvalideleriyle iyi geçiniyor olmasının ayrıca önemi vardır.


Hürrem Sultan Gelin

Bu tür gelinlerin ilm-i siyaseti çok gelişmiştir. Tüm siyasetlerini kocaları üzerinden yürütürler, kayınvalideleri ile sıcak cephe savaşına girmezler.
Eve yardımcı tutup tüm temizliği ona yaptırıp akşama eşine "Bütün evi tek başıma temizledim" diyerek nazlanma örneği beynelmilel tavırlarıdır.
Kocaları tarafından el üstünde tutulurlar; hayatlarından memnundurlar.
Kayınvalideleri bu gelinlerle başta mücadele etse de bir süre sonra gelinin yapacağı küçük bir operasyonla etkisiz hale getirilir, köşeye sinmek suretiyle pes ederler.


Sarımsak Gelin

Adını bir özdeyişten alır "Sarımsağı gelin etmişler, kırk gün kokusu çıkmamış" sözü itibariyle anlaşılacağı üzere bu gelin çeşidi dünürcülük, söz, nişan gibi nikâh tarihine kadar olan bütün zamanlarda her yönden tercih edilen özellikler sunar.
Ancak nikah merasimi sonrasında işlerde ciddi bir değişim olur. O ilk zamanlardaki melek gelin adayının yerinde yeller esiyordur.
Dışardan anlamak mümkün değildir. Zira kendilerinin teatral yönleri pek kuvvetlidir ve en iyi kadın oyuncu dalında Oscar ödülünü hak ederler.
Bu tarz maharetlerle donanmış gelin karşısında duanın gücüne sığınılmasından başka çare yoktur.
Çocuk yaptıktan sonra davranışlarındaki şiddet giderek artar.


Okumuş, beceriksiz, çalışan gelin

Bu gelin türü çoğunlukla evin tek kızıdır. Annesi tarafından nazlı bir şekilde büyütüldüğünden ev işlerine alıştırılmamıştır. Dolayısıyla temizlik ve yemek yapımından bihaberdir. Mutfağa girdiğinde bir UFO gibi hareket ederler, hiçbir mutfak araç ve gerecine âşinalığı yoktur. Çoğunlukla kendi yetersizliğinin farkında olduğundan kocasının sülalesine karşı bu boynu büküklüğünü iyi tavırlarıyla telafi etmeye çalışır.
Geçimlidir, yeni aileye çabuk kaynar. Zamanla edineceği tecrübeler sonucu mutfak dünyasına bir yıldız gibi doğması muhtemeldir.
Bu gelin türü gereken donanıma sahip olduğunda evin her işine koşturacaktır, yeter ki kendisine yol gösterecek iyi niyetli bir kayınvalideye düşsün.


Kül kedisi gelin
Bir üstte incelediğimiz gelin çeşidinin aksine bu gelinler anneleri tarafında evlilik hayatı için yetiştirilir. İlkokul çağlarından itibaren yemek yapar, dantel öğrenmesi de yine aynı tarihlere tekabül eder Binlerce parçadan müteşekkil kendi ördüğü yatak örtüleri ve
masa örtüleri ile mükellef bir çeyize sahiptir.
Genelde ev hanımı olurlar ve titizlerdir. Günlük olarak halı silkmek, cam-pencere silmek gibi takıntıları vardır.
Çocukluktan gelen anne telkiniyle eşinin sülalesi tarafından neye maruz kalırsa kalsın sesini çıkarmaz.
Hafazanallah kayınvalide ya da Kösem Sultan türü kayınvalideye düşerse hayat felsefesi "kan kussa da kızılcık şerbeti içtim" demektir. Sevincini,kederini, hırsını, sinirini temizlik yaparak giderir.


Hafazanallah Gelin

Bu gelin tipleri de hafazanallah kayınvalideler gibi kaleme almaya dahi korktuğum bir gelin türüdür. Başında olanlara Rabbim'den sabır ve doktor kontrolünde anti-depresan tavsiye ederim.
Bu gelinler sarımsak gelinler ile benzeşirler. Hafazanallah gelinler de tıpkı sarımsak gelinler gibi Oscar ödülüne layıktırlar ancak arada bir fark vardır: Sarımsak gelin en iyi oyuncu ödülünü, hafazanallah gelin en iyi senaryo, yönetmen gibi kamera arkası ödüllerini alır. Zira bu hanımlar işlerini saman altından yürütürler.

Gelin oldum yaktım kınamı
Dişi kuşum, yapmalıyım yuvamı
Kayın valideyle iyi tutarsam aramı
Küstürmem kendime kocamı
Şinanay yavrum hobpa şinanay

Kaynak: genel internet dolaşımı
Etiketler: gelin-kaynana, damat, kayınbaba, kayınpeder, kayınvalide, damatlık, gelinlik, düğün, nişan, nikah, kına gecesi, baldız, bacanak, enişte, kayınbirader, görümce, elti, dünür, nasip, kısmet, kader, şans, 

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.