26 Aralık 2012 Çarşamba

"Dünyanın Işığı" - "The Light of the World"


Onsekizinci yüzyıl İngilteresinin ünlü ressamlarından William Holman Hunt’ın bir tablosu Londra Kraliyet Akademisinde sergilenmektedir. Bir bahçeyi tasvir eden bu tablosuna, Hunt "Kâinatın Işığı" adını vermiştir. (NOT: Orijinal adı "The Light of the World"dür. Yani "Dünyanın Işığı")

Tablo geceleyin bir bahçede duran bilge görünümlü bir adamı resmetmektedir. Adam serbest kalan eliyle bir kapıya vurmaktadır ve içeriden bir cevap bekler halde durmaktadır.

Tabloyu inceleyen sanat eleştirmenlerinden biri:

"Güzel bir tablo doğrusu" demiştir Hunt’a. "Ama anlamını bir türlü kavrayamadım. Adamın vurduğu kapı hiç açılmayacak mı? Kapıya tokmak takmayı unutmuşsunuz da..."

Ressam Hunt bilge bir edayla gülümser. Tam da bu soruyu bekler gibidir:

"Adam alelâde bir kapıya vurmuyor" der. "Bahçedeki bu kapı, insanın kalbini temsil ediyor. Ancak içeriden açılabildiği için kalbin dışarıdan tokmağa ihtiyacı yoktur."


 Kaynaklar:
 http://en.wikipedia.org/wiki/The_Light_of_the_World_(painting)

 Etiketler: kalp, kainatın ışığı, tablo, boyama, "Light of the World"

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.