25 Aralık 2012 Salı

Mevlana, Hızır, Bedreddîn, Muînüddîn


Mevlânâ bir gün câmide vâz ederken mevzû; Hızır ile Mûsâ aleyhimesselâmın kıssasına gelmişti. Bu kıssayı öyle fesâhat ve belâgat ile anlatıyordu ki herkes nefesini kesip can kulağı ile dinliyordu. Benim yanımda bir şahıs başını önüne eğmiş bir şeyler mırıldanıyordu.

Kulak verdim dediklerini anladım. "Sanki yanımızda idin sanki üçüncümüz sen idin" diyordu. Bunun Hızır olduğunu anladım.

Yanına sokuldum. "Anladım sen Hızır'sın ne olur bana ihsân eyle!" dedim.

Cevâben; "Burada hazret-i Mevlânâ varken benim sana ihsânda bulunmam deniz yanında teyemmüm gibi olur. Senin bütün müşkillerini o halleder" dedi ve gözümden kayboldu.

Ben bu hâli Mevlânâ hazretlerine anlatmak için yanına gittiğimde ben daha söze başlamadan; "Ey Attâr! Hızır aleyhisselâmın sözleri doğrudur" diyerek benim sözümü kesti.


-=(O)=-

Bedreddîn Tirmizî isminde biri simyâ ile uğraşırdı. Mevlânâ'nın ismini duyarak Konya'ya ziyâretine geldi. Önce oğlu Sultan Veled'e uğrayarak yapacağı altınlardan hergün bir dirhem Mevlânâ'nın talebelerine vereceğini vâd eyledi.

Bu haberi Mevlânâ'ya ulaştırdılar fakat o hiç cevap vermedi. Birkaç gün sonra Bedreddîn'in çalıştığı yere gitti. Bedreddîn simyâ ilmiyle uğraşarak altın yapmaya çalışıyordu. Mevlânâ'nın geldiğini görünce ayağa kalkarak hürmette bulundu. Mevlânâ oradaki demirden bakırdan ve diğer mâdenlerden yapılmış eşyâları teker teker alıp Bedreddîn'e vermeğe başladı. Bedreddîn her eline gelen eşyânın en yüksek ayarda som altından yapılmış olduğunu hayretle gördü.

Mevlânâ Bedreddîn'in şaşkın bir hâlde kendisine baktığını görünce;
"Ey Bedreddîn! Sen simyâ ile uğraşmayı bırak. Çünkü sen âhirete gidince simyâ dünyâda kalacaktır. Sen öyle bir simyâ ile uğraş ki seninle berâber âhirete gitsin. İşte o da din ilmidir. Bu kalbden mâsivâyı Allahü teâlâdan başka her şeyin sevgisini çıkarıp Allahü teâlânın beğendiği şeyleri kalbe doldurmakla olur." buyurdu.

-=(O)=-

Konya eşrâfından Muînüddîn Pervâne şehrin ileri gelenlerini yemeğe dâvet etti. Dâvetliler arasında Mevlânâ de vardı. Herkese yemekler geldi. Mevlânâ'ya husûsî olarak altın bir tabak içerisinde bir kese altın konulmuş ve üzerine pirinç pilavı doldurulmuş bir hâlde arz olundu.

Mevlânâ tabağı görünce yüzünü çevirdi ve elini uzatmadı. Ev sâhibi yemesi için;
"Helâl lokmadır buyurunuz efendim" diye ısrâr edince Muînüddîn'e;

"Altın tabak içinde altın kesesi saklıyarak bizi imtihan mı ediyorsun? Bir de yememiz için ısrâr ediyorsun bu size yakışır mı?" dedi.

Kaynak: anonim
Etiketler: imtihan, test, deney, sınama, erenler, kıssadan hisse, ders, altın, değersiz, simya, simyacı

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

1 yorum:

  1. Eğer Peygamber Hızır bulmak istiyorsanız ........
    Ben aslında demek Peygamber Hızır duyuyorum
    Ben hala hayattayım
    ve şimdi ben Endonezya'da yaşıyor

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.