29 Aralık 2012 Cumartesi

Hayat bir imtihandır


İsrâiloğulları arasında biri ala tenli (abraş), biri kel, biri de kör üç kişi vardı. Allahu Teâlâ onları sınamak istedi ve kendilerine bir melek gönderdi. Melek ala tenliye geldi: "En çok istediğin şey nedir?" dedi. Ala tenli, "Güzel bir renk, güzel bir ten ve insanların iğrendiği şu halin benden giderilmesi", dedi. Melek onu sıvazladı ve ala tenlilik gitti, rengi güzelleşti. Melek bu defa, "En çok sahip olmak istediğin mal nedir?" dedi. Adam: "Deve (yahut da sığır)dır." dedi. Ona on aylık gebe bir deve verildi.

Melek:
"Allah sana bu deveyi bereketli kılsın!" diye dua etti.

Sonra kele gelerek:
En çok istediğin şey nedir? dedi. Kel, "Güzel (bir) saç ve insanları benden uzaklaştıran şu kelliğin giderilmesi." dedi.

Melek onu sıvazladı, kelliği kayboldu. Kendisine gür ve güzel (bir) saç verildi.
Melek sordu: "En çok sahip olmak istediğin mal nedir?"

Adam: "Sığır" dedi. Ona da gebe bir inek verildi.

Melek: "Allah sana bunu bereketli kılsın!" diye dua ettikten sonra körün yanına geldi.

"En çok istediğin şey nedir?" dedi. Kör, "Allah'ın gözlerimi iâde etmesini ve insanları görmeyi çok istiyorum." dedi. Melek (onun gözlerini) sıvazladı. Allah onun gözlerini iâde etti.

Bu defa Melek, "En çok sahip olmak istediğin şey nedir?" dedi. O da, "Koyun" dedi. Bunun üzerine ona döl veren bir gebe koyun verildi.

Deve ve sığır yavruladı, koyun kuzuladı. Neticede birinin bir vâdi dolusu develeri, diğerinin bir vâdi dolusu sığırı, ötekinin de bir vâdi dolusu koyun sürüsü oldu. Daha sonra melek ala tenliye, eski kılığında geldi ve:
"Fakirim, yoluma devam edecek imkânım yok. Gitmek istediğim yere önce Allah sonra senin yardımın sâyesinde ulaşabilirim. Rengini ve cildini güzelleştiren Allah aşkına senden yolculuğumu tamamlayabileceğim bir deve istiyorum," dedi.

Adam:
"Mal verilecek yer çoook," dedi.

Melek:
"Ben seni tanıyor gibiyim. Sen insanların kendisinden iğrendikleri, fakirken Allah'ın zengin ettiği abraş değil misin?" dedi.

Adam:
"Bana bu mal atalarımdan miras kaldı," dedi.

Melek:
"Eğer yalan söylüyorsan, Allah seni eski haline çevirsin," dedi.

Sonra melek, eski kılığına girip kelin yanına geldi. Ona da abraşa söylediklerini söyledi. Kel de abraş gibi cevap verdi. Melek ona da:
"Yalan söylüyorsan, Allah seni eski haline çevirsin" dedi.

Körün kılığına girip bu defa da onun yanına gitti ve:
"Fakir ve yolcuyum. Yoluma devam edecek imkânım kalmadı. Bugün önce Allah'ın sonra senin sâyende yoluma devam edebileceğim. Sana gözlerini geri veren Allah aşkına senden bir koyun istiyorum ki, onunla yoluma devam edebileyim," dedi.

Bunun üzerine (eski) kör:
"Ben gerçekten kördüm. Allah gözlerimi iâde etti. İstediğini al, istediğini bırak. Allah'a yemin ederim ki, bugün alacağın hiçbir şeyde sana zorluk çıkarmayacağım," dedi.

Melek:
"Malın senin olsun. Bu, sizin için bir imtihandı. Allah senden razı oldu, arkadaşlarına gazap etti, cevabını verdi."

Kaynak: Buhârî, Enbiyâ 51; Müslim, Zühd 10
Etiketler: şükür, şükran, teşekkür, tamah, sınav, test

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.