26 Nisan 2013 Cuma

Tanrı'nın programı farklıdır15 yıl kadar önceydi. Tommy'yi ilk o gün görmüştüm. "inancın Tarihi" dersimin öğrencilerinden biriydi. Uzun saçlı, değişik bir gençti. Sınıfta benimle en çok tartışan öğrenci oldu. Tanrı'ya kayıtsız şartsız inanmayı kabullenmiyordu. Mezun olurken bana, imalı imalı "Günün birinde Tanrı'yı bulacağıma inanıyor musun, hocam?" dedi.

"Hayir" dedim, nazikçe.

"Yaa" dedi "Oysa senin bu derste Tanrı'yı pazarladığını sanıyordum hocam."

Kapıdan çıkıp gitmek üzereyken arkasından bağırdım: "Tanrı'yı bulabileceğini düşünmüyorum. Ama o seni mutlak bulacak, bir gun, eminim."

Tommy omzunu silkip yürüdü. Mezuniyetten sonra izini kaybetmiştim ki, acı haberi kendisi getirdi bana. Ölümcül hastalık kansere yakalanmıştı. Odama girdiğinde zayıflamış, çokmuştu. Kemoterapi, o uzun saçlarını dökmüştü. Ama gözleri hala pırıl pırıldı.

"Bir kaç haftalık ömrüm kalmış hocam" dedi.
"Sana bir şey sorabilir miyim?" dedim.
"Tabii" dedi. "Ne öğrenmek istiyorsunuz?"
"Sadece 24 yaşında olmak ve ölmekte olduğunu bilmek nasıl bir şey?"
"Daha kötüsü olabilirdi. 50 yaşında olmak, kafayı çekmek, kadınları becermek ve muthiş paralar kazanmayı, yaşamak sanmak gibi "

Sonra niye geldigini anlattı. "Okulun son günü size Tanrı'yı bulup bulamayacağımı sormuş, 'Hayır' yanıtı alınca şaşırmıştım. Sonra 'Ama o seni bulur' dediniz. İşte bunu çok düşündüm. Doktorlar ciğerimden parça alıp kötü huylu olduğunu söyleyince, Tanrı'yı aramayı ciddiye aldım birden. Habis ur diğer hayati organlarıma yayılmaya başlayınca sabahlara kadar dualar etmeye başladım. Hiçbir şey olmadı. Bir sabah uyandığımda, ilahi bir mesaj alma yolundaki umutsuz çabalarımdan vazgeçiverdim aniden. Ömrümün geri kalan vaktini, Tanrı ölümden sonra hayat falan gibi şeylerle geçirmeyecektim. Daha önemli şeyler yapma kararı aldım. O zaman gene seni düşündüm. 'En büyük mutsuzluk sevgisiz bir hayat sürmektir. Bundan daha kötüsü de bu dünyadan, sevdiklerine 'Seni seviyorum' diyemeden gitmektir' demiştin. Son günlerimi bu eksiği gidermekle harcayacaktım işte. En zorundan başladım. Babamdan..."

Oğlu yanına geldiğinde babası gazete okuyormuş.

"Baba seninle konuşmam lazım" demiş, Tommy.
"Peki konuş, dinliyorum seni oğlum."
"Yani çok önemli bir şey."

Babası gazeteyi 10 santim indirmiş o zaman aşağı.

"Neymiş o bakalım?.."

"Baba, seni seviyorum. Bunu bilmeni istedim."

Tommy gülümsedi, devamını anlatırken. Babasının elinden yere düşmüş gazete. Hayatında hiç yapmadığı iki şeyi yapmış. Tommy'ye sarılmış ve ağlamış. Sabaha kadar konuşmuşlar. Babası ertesi sabah işe gitmek zorunda olduğu halde.

"Annem ve kardeşimle daha kolay oldu" diye devam etti Tommy. "Onlar da bana sarılıp ağladılar. Yıllardır bana söylemedikleri, söyleyemedikleri şeyleri anlattılar. Bütün bunları yapmak için bu kadar geç kalmış olmama üzüldüm sadece. Ölümün gölgesi üzerime düşünce kalbimi açıyordum, bana aslında çok daha yakın olması gereken insanlara."

Nefes aldı Tommy. "Bir gün baktım. Tanrı orada hemen yanı başında duruyor. Ona yalvardığım zaman bana gelmemişti. Onun kendi programı vardı. Kendi bildiği gibi yapıyordu. Gerçek olan şu ki, haklıydınız. Ben onu aramaktan vazgeçtiğim halde, gelmiş beni bulmuştu."

"Tommy" dedim, "Sandığından çok önemli şeyler söylüyorsun, tüm insanlığa. Sen Tanrı'yı bulmanın en emin yolunu anlatıyorsun. Onu sadece kendine ayırmak, sadece ihtiyaç duyunca aramak işe yaramaz. Ama hayatını sevgiye açarsan o gelir seni bulur. Bunu anlatıyorsun farkında mısın?" Devam ettim. "Tommy bana bir iyilik yapar mısın? Bunları gelip sınıfımda da anlatabilir misin?"

Bir gün tespit ettik ama Tommy gelemedi o gün. Henüz hayattaydı fakat hayata bakışı değişmişti. İnanmaktan, görmeye geçmişti. Ölümünden önce son bir defa konuşmuştuk.

"Söz verdiğim derse gelemeyeceğim. Çok halsiz ve bitkinim hocam" demişti.
"Anlıyorum Tommy!"
"Benim yerime onlara sen anlatır mısın hocam?. Sen anlatır mısın. Herkese, bütün dünyaya benim için anlatır mısın?"
"Anlatırım Tommy" dedim. "Anlatırım, merak etme."İnsanlara "Seni Seviyorum" demek için, ölümü beklemenize gerek yok. Şimdi, hemen şimdi başlayabilirsiniz. Başlayın ki, hayatınız güzelleşsin, zenginleşsin. Hem şimdi başlamazsanız, belki de hiç söyleme şansınız olmayabilir. Ben başladım bile.

"Sizi öyle seviyorum ki!"

Kaynak: anonim
Etiketler: seni seviyorum, diyebilmek, kanser, hastalık, Tanrıyı bulmak, Tanrının programı


BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.