2 Şubat 2013 Cumartesi

Oklardan daire...


Oklardan Daire...


İmparator Charles-Quint'in Kanuni Sultan Süleyman Hân'a gönderdiği büyükelçi, Ogier Ghiselin de Busbecq, Osmanlı kemankeşleri hakkında şu bilgileri verir:

"Türkler 7-8 yaşında iken ok atmaya başlayıp 10-12 sene devamlı tâlim yapıyorlar. Böylece kolları çok kuvvetli oluyor ve o kadar mahâret kesbediyorlar ki, hedef ne kadar küçük olsa gene isâbet temin ediyorlar. Kullandıkları yay genellikle bizimkinden çok sağlamdır. Kısa olduğu için kullanılması kolaydır. Yaylar tek bir ağaç parçasından yapılmıştır. Birbirlerine güzelce yapıştırılmıştır ve tutturulmuş sırımla öküz boynuzundan yapılmıştır.

Bir Türk uzun antrenmanlardan sonra en sağlam okla kirişi kulağının arkasına kadar gerebilir. Bu türlü bir yaya alışmamış bir adam ne kadar kuvvetli olursa olsun, onu yayla kiriş arasındaki işâretli noktaya kadar geremez.

Tâlimlere mahsus okullarda Türklerin o kadar mahâretle ok attıklarını görürsünüz ki, kalkan üzerindeki bir beyaz dâirenin etrafını okla çevirebilirler. Bu beyaz dâire 'taler'den küçüktür. 5-6 ok beyaz noktanın içine girmediği gibi birbirleriyle çarpışmadan beyaz noktanın kenarlarına dizilirler. Umumiyetle kalkandan 30 ayak uzakta durup nişan alırlar."


Kaynak: Türkiye Gazetesi Takvimi, 10 Temmuz 1999
Etiketler: okçuluk, binicilik, Türkler, Akıncılar, Osmanlı, kemankeş, sadak, tirkeş, ok, yay, okçu, kemankeş, 


BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.