19 Şubat 2013 Salı

Kardeş Kıskançlığı
Anne, çocuk için paylaşılamaz, değerli bir varlıktır. Annenin sevgisini kaybetme korkusu, kardeşler arasında kıskançlığa sebep olabilir.

Kardeşini kıskanıyor diye çocuk suçlanamaz! Bu duygunun doğal olduğunu bilen anne-babalar, kıskançlığın devam edip gitmesine mâni olmalıdırlar. Çocuğun en belli korkusu, çevresindekilerin ona olan ilgi ve sevgisinin azalmasıdır. Annenin sevgisini kaybetmediğini gören çocuk zamanla yatışır. Ama kardeşine arşı hissettikleri hemen değişmez.

Kardeşini sevmek zorundaymış gibi davranmalı ama, onu sevmenin çok doğal olduğunu, tatlı tatlı konuşarak ikna etmelidir. Kıskançlığın baş sebebi, çocuğun kendine olan güven duygusunu kaybetmesi olduğuna göre, tedavisi de bu güven duygusunu ona yeniden kazandırmaktır.


Kaynaklar: Türkiye Gazetesi Takvimi, 27 Kasım 1999
Etiketler: kardeş, kıskançlık, çocuk sevgisi, anne sevgisi, ebeveynler, partnerler, birey, çocuk

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.