18 Şubat 2013 Pazartesi

Avrupa'da tuvalet kültürü


1788 yılana kadar Paris sokaklarının ortasından pis bir su akar ve sokağı ikiye ayırırdı. Evlerin penceresinden atılan suların akıntısı olan bu dereciklerin üzerinden, orta yere konulan taşlara basarak atlanırdı. Şemsiye de, lazımlıkların evin penceresinden dışarı dökülmesi nedeniyle aşağıda pis su ile yıkanmamak için icad edilmişti. Topuklu ayakkabının da aynı amaçla Fransa'da giyilmeye başlandığı rivayet edilir.

Erfurt şatosunda lağım umumi salonun tam altında bulunuyordu. 1183 yılında İmparator Frederik Barbaros bu salonda Rayiştag'ı toplayınca salonun tabanı çöktü ve bir kısım halk bu pis çukura düştü. Bu felâkette 8 prens, birçok asilzade ve 100'den fazla şövalye ölmüştür. İmparator kendini pencereden dışarı atarak zor kurtulmuştur.
Kaynak: Türkiye Gazetesi Takvimi, 30 Temmuz 2000
Etiketler: Modern Avrupa, medeniyet, lağım, lazımlık, idrar, dışkı, şemsiye, topuklu ayakkabı, tuvalet kültürü,

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.