25 Mart 2013 Pazartesi

İngiltere'de Kadın TicaretiDaha 1790'lı yıllara kadar İngiltere'de kadın satmak, daha doğrusu bir erkeğin karısını satması her gün görülen alelâde bir durumdu. Gazetelerde bu gibi satışlara dair ilanlar çıkardı:
"Büyük fırsat, kaçırılmaz bir kelepir" gibi...

Kadınlar, boyunlarına takılmış olan bir ipin ucundan tutarak kendilerini pazar yerine götüren kocalarını sessiz sedâsız tâkip ederlerdi. Pazar yerinde ise, öküzler, koyunlar ve ineklerle beraber, bir hayvan misali, pazarlıkla satılırlardı.

Satıcılar mallarını tabiî en ince teferruatına kadar teşhir ve methederlerdi. Üstelik bu satışlardan hükümet de vergi alırdı. Hükümetten habersiz yapılan satışlar geçersiz olurdu. Satışta hükümet memurları hazır bulunup bir tapu senedi tanzim ederlerdi. Kadınların pazara, boyunlarına ip takılarak götürülmeleri şarttı

Kaynak: Türkiye Gazetesi Takvimi, 11 Eylül 1999
Etiketler: Modern Avrupa, medeniyet, köle, kadın ticareti, satış, 

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.