9 Mart 2013 Cumartesi

Giyotin kesmezse...Bir kralın 4 tane şövalyesi varmış ve her bir şövalye farklı karakter özelliklerine sahipmiş. Kralın yardımcısı bir gün şövalyelerin kendilerine komplo kurduklarını söyleyerek şövalyelere iftira eder. Kral da şövalyeleri idam kararı verir. Büyük bir meydanda giyotin hazırlanır halk meydana toplanır.

Cellat da şövalyeleri çok sevmektedir ama emir büyük yerden, yapacak başka şansı yok. Cellat ilk şövalyeyi giyotin bıçağının altına sokar ve düğmeye basar, lakin bıçak aşağı düşmez. Bunun üzerine kral, vardır bunda bir hayır deyip şövalyeleri affeder.

Kral’ın bu davranışına şövalyelerin de farklı tepkileri olur:

Radikal (Kırmızı) karakterli şövalye halka dönerek; "Bizim asılmamız zaten hataydı, hak yerini buldu der"

Sosyal (Sarı) karakterli şövalye arkadaşlarına dönerek sevinçle "Haydi gelin bu olayı kutlayalım, bu akşam bütün yemekler benden" der ve celladı da çağırır.

Empatik (Yeşil) karakterli şövalye ise celladı teselli eder, "Üzülme sen bir emir kulusun, biz her zaman seni severiz" der ve ona sarılır.

Uzman (Mavi) karakterli şövalye de giyotin bıçağını altına bakıp inceledikten sonra cellada dönerek "Bunun bıçağını iyi yağlamamışsın, iyi kesmez" der.

Renklerin tepkilerini çok iyi anlatan bir hikayedir bu...
Kırmızı, kararlı bir şekilde, zaten bizim suçumuz yoktu, boş yere idam edilecektik. Sevinmeme gerek yok, hak yerini buldu diyor. Kırmızılar için adalet çok önemlidir. Liderlik vasıflarına uygun bir kırmızı, adil de olursa tarihe geçer.

Sarı, kurtulmanın sevinciyle hemen bunu kutlamak, sevinci paylaşmak istiyor. Sarılar hiç kin tutmazlar. Genellikle de çok iyi niyetle yaklaşırlar, çoğu meseleye. Unutkan oluşları, kayıtsızlığı ve eğlence düşkünlüğü onlarda olumsuzluk olarak yansıyabilir. Sarılar çok zekidirler, en kolay ve pratik yolla bir işin nasıl yapılacağını ilk önce sarılar keşfeder.

Yeşil, kurtulmaktan ziyade celladın arkadaşları olması ve böyle bir görevi ona verilemesinin ne denli zor olduğunu bildiğinden, onun duygularının kendilerinden daha çok yıprandığını varsayarak onu teselli ediyor. Yeşiller, çoğu kere kendilerinden çok karşı tarafı düşünürler. Fakat çok kin tutarlar. O Kral’a ve onlara iftira ederek gammazlayan yardımcısına bir daha asla güvenmez.

Mavi, ayrıntıcı ve mükemmeliyetçi yapısı burada da kendini gösteriyor. Sorunların çözümünü bulmadan rahat edemezler. Her şeyin ayrıntılarını öğrenmek isterler ve bazen bir ayrıntıya takılıp bütünü kaçırırlar. Maviler çok meraklı ve çok hassas bir yapıya sahiptirler. Çabuk kırılırlar ve uzun süreli küslükler yaşayabilirler.


Kaynak: anonim
Etiketler: mükemmelliyetçilik, uzman, giyotin, empati kurmak, Fransız İhtilali, radikal, ayrıntıcı, cellat, idam, idam sehpası, 

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.