1 Mart 2014 Cumartesi

Hayalet Sevgili

Evvel zaman içinde vaktin birinde, bir Japon köyünde yaşayan genç bir kadın ağır bir hastalığa yakalanmış. Kocasına:"Seni çok seviyorum. Ben öldükten sonra senin başka birisiyle olmanı düşünmek canımı yakıyor. Bunu kabullenemem, yapma! Eğer yaparsan bir hayalet olarak geri dönerim ve seni rahat bırakmam" demiş.


Kocası da ona bir daha asla başka birisini sevmeyeceğine, yeniden evlenmeyeceğine dair söz vermiş.

Kısa bir süre sonra genç kadın hayata veda etmiş. Kocası aylarca derin bir keder içinde matem tutmuş ama bir gün, onu matemden çıkaracak bir kadınla tanışıp aşık olmuş. Kadın da ona tutkuyla bağlanmış. Tüm köyün katıldığı güzel bir törenle nişanlanmışlar.

Nişanın yapıldığı gece adam odasına çekildiğinde karısının hayaleti belirmiş karşısında. Öfkeli ve kırgınmış. Sözünü tutmadığı için adamdan hesap sormuş. Bu, geceler boyu devam etmiş.

Karısının hayaleti, adamın nişanlısıyla yaptığı tüm konuşmaları biliyormuş. Öyle ki, kelimesi kelimesine tekrarlıyor, aldığı armağanları, gittikleri her mekânı tüm ayrıntılarıyla tarif ediyormuş.

Adam çıldırmak üzereymiş. Ne uyku giriyormuş gözüne artık, ne de nişanlısına duyduğu sevgiden haz duyabiliyormuş. Perişan halini gören bir arkadaşı ona, çok değerli bir Zen ustasının adını vermiş ve gidip danışmasını tavsiye etmiş.

Zen ustası adamın hikâyesini dinlemiş ve ona "Karının hayaleti gerçekten çok akıllı. Ona hayran olmamak mümkün değil. Sana dair her şeyi biliyor. Bir daha ki sefer geldiğinde ona, onu ne kadar takdir ettiğini anlat. Kendisinden hiçbir şey saklayamadığını, verdiğin sözü tutamadığın için çok pişman olduğunu ve soracağın son bir soruya da doğru cevap verirse nişanı bozacağını ve hayatının sonuna kadar yalnız yaşayacağını söyle"

Zavallı adam Zen ustasına:"Peki, soracağım soru ne olacak?" demiş. Zen ustası adamın kulağına eğilmiş ve soruyu fısıldamış:"Gece yanında bir torba dolusu fasulye bulundur. Karının hayaleti geldiğinde torbaya elini daldır ve rastgele bir avuç fasulye al. Karının hayaletine, elinde ne kadar fasulye olduğunu sor. Her şeyi bilen bu kadar akıllı bir hayalet, bunu da bilecektir. O zaman sözünü tut ve nişanı boz. Eğer bilemezse, bunun tek açıklaması vardır ve bu da hayaletin senin zihninin bir oyunu olduğudur" demiş.

O akşam adam yatağına çekildikten hemen sonra her zaman ki gibi hayalet belirmiş ve adama öfkeyle söylenmiş:"Senin bugün Zen ustasına gittiğini biliyorum. Neler konuştuğunuzu da"

Adam:"Karıcığım, sen gerçekten de her şeyi biliyorsun, çok akıllı bir hayaletsin. Şimdi soracağım soruyu da bileceğinden eminim. Eğer bu soruyu doğru cevaplarsan nişanı hemen bozacağım" deyip elini torbaya daldırmış. "Söyler misin karıcığım, elimde kaç tane fasulye var?"

İlginçtir hayaletten cevap çıkmadığı gibi o andan sonra bir daha hiç görünmemiş.

Hepimizin geceleri uykularımızı kaçıran suçluluk duygularımız, korkularımız, karabasanlarımız var. Bunların kaçı gerçek, kaçı zihnimizin acımasız bir oyunu?

Hepsi birer fasulye testini hak etmiyor mu?

Doç. Dr. Şafak Nakajima

Etiketler: Hikaye, beynin oyunui nişanlı, eski eş, karı, koca

BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.