9 Mayıs 2013 Perşembe

MSG (mono Sodyum Glutamat) Nam-ı Diğer: Çin Tuzu


Yeni nesil bir zehir: Çin Tuzu nam-ı diğer MSG (Mono Sodyum Glutamat).Hazır yemeklerde, cipslerde, sosis, sucuk, salam gibi işlenmiş gıdalarda bolca kullanılan Çin tuzu denilen MSG diye bir katkı maddesi var: Mono Sodyum Glutamat.

Bu madde yiyeceklere konunca tadının beyin tarafından güzel algılanmasını sağlıyor. Tatlı, tuzlu fark etmiyor, neye katılsa tadı güzelmiş gibi geliyor. O yüzden üreticiler en berbat ürünlere dolduruyorlar bunu. Bunun zararlarının hepsi çok sayıda çalışmayla kanıtlanmış ve bununla ilgili bir rapor Dünya Sağlık Örgütüne sunulmuş durumda.

MSG'nin Kanıtlanmış Zararları:

  • Bu madde nörotoksin. Sinir hücrelerine zarar veriyor. Yol açtığı hastalıklar merkezi sinir sistemi tahribatı ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları, Sara (epilepsi).
  • Retinal dejenerasyon (göz retina tabakası hasarı)
  • Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite
  • Büyüme hormonu baskılanması
  • Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet
  • Böbrek ve karaciğerde hasar
  • Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçebiliyor yani bebek de aynı etkilere maruz kalabiliyor.


Marketten bit gıda alırken paketin üzerinde şu ibareleri görürseniz uzak durun: MSG, MONO SODYUM GLUTAMAT, GLUTAMIC ASIT kısaca GLUTAMIN VEYA GLUTAMAT.

Çok tanınmış hazır çorba markalarının paketlerinin üzerinde "İçinde hiç bir katkı maddesi bulunmamaktadır" yazsa dahi ne ilginçtir ki içindekiler kısmında MSG açıkça yazıyordu. Fakat kamuoyu baskısından sonra içeriğinden MSG'yi de çıkardılar. Birlik olmanın gücü...


Kaynaklar:
gazeteler
http://www.food-info.net/tr/intol/msg.htm

Etiketler: MSG, çin tuzu, zararlı maddeler, içerik, içindekiler, koruyucu madde, katkısız gıda, E621,
BEĞENDİYSEN SEN DE PAYLAŞ

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Seçmece Yazılar

Hergün yenisi eklenen yazılarımızı FaceBook sayfanızda görmek istiyorsanız BEĞEN 'e tıklamanız yeterli. Unutmayın, Beğendiyseniz başkaları için Siz de Paylaşın. Teşekkürler....

Powered By EXEIdeas

 

Sorumluluk Reddi

Bu site, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu site, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir.
İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir.

Sitede yer alan hikayeler/yazılar, çoğunlukla internet ortamında bilgisayardan bilgisayara dolaşan, anonim olarak anlatılan hikayeler/yazılardır. Herkesin kolaylıkla ulaşıp paylaşabilmesi için bu blogda da yer almaktadır. Yazının kaynağı biliniyorsa belirtilmiş aksi takdirde anonim kabul edilmiştir.

Sitede verilen öneriler, reçeteler, bilgiler geçerliliğini yitirmiş de olabilir. Buradan öğrenip yapacağınız uygulamalarda tüm risk ve sorumluluk uygulayana aittir.

Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri,
yonveren[et_işareti/süslü_a]gmail[nokta]com e-posta adresine bildiride bulunabilirler.

Bu adrese gelen talep ve şikayetler hukuk danışmanlarımız tarafından incelenecek, şikayet/talep yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş kabul edilir.
Blogger tarafından desteklenmektedir.